Юридичний старт і фінансовий супровід: як правильно розпочати бізнес-шлях
Відкриття власної компанії – це завжди відповідально та хвилююче. Адже на старті потрібно все дуже ретельно продумати та спланувати, щоб в процесі ведення діяльності не мати проблем. А після того, як реєстрація ТОВ відбулась успішно, важливо ефективно організувати роботу фірми – приділити увагу бухгалтерському, фінансовому, кадровому, військовому обліку.
Проте перш за все треба підготуватися до оформлення компанії та пройти процедуру реєстрації. На відміну від відкриття ФОП, створення ТОВ передбачає необхідність визначитись з безліччю моментів, зібрати великий пакет документів, вирішити низку нюансів.
Тому зазвичай відкриття фірми доручають юристам, які мають досвід успішної реєстрації компаній та знають, як вирішити будь-які питання, що з’являються в процесі.
Етапи підготовки до старту компанії
До подання заяви на реєстрацію ТОВ потрібно підготуватися та визначитися з ключовими моментами:
- Підготовка відомостей про всіх співзасновників: статутні документи юросіб, копії паспортів та ІПН фізосіб та ін.
- Вибір для майбутньої компанії унікальної назви, що відповідала низці законодавчих вимог.
- Визначення юридичної адреси, збір документів на приміщення (право власності чи договір оренди). Перевіряти адресу під час реєстрації не будуть, але в разі вказання невірних чи неправдивих даних проблеми можуть з’явитися в процесі ведення бізнесу.
- Формування статутного капіталу, його розподіл між учасниками.
- Вибір КВЕДів – спеціальних кодів для фіксації видів діяльності, які буде вести ТОВ.
- Підбір режиму оподаткування – ТОВ може перебувати на загальному чи 3 групі спрощеного.
- Проведення зборів співвласників, створення установчих документів (статуту насамперед), оформлення протоколу.
Реєстрація ТОВ: офлайн, онлайн
В залежності від специфіки діяльності ТОВ можуть бути й додаткові етапи підготовки. Після того, як визначились зі всіма моментами, можна збирати документи і подавати заяву на оформлення фірми. Заява може бути подана офлайн державному реєстратору – в органи виконавчої влади, нотаріусу, який може проводити такі дії.
Також сьогодні можна зареєструвати ТОВ онлайн в «Дії», проте виключно на основі модельного статуту. Це шаблонний установчий документ, зміст якого визначений законодавством. Не краще рішення для компанії, адже такий статут не бере до уваги особливостей ведення підприємницької діяльності, потреб бізнесу, побажань учасників. А в разі внесення змін до шаблону вони автоматично вносяться і в статут кожного ТОВ, що реєструвався на підставі модельного документу.
Під час подання заяви треба дуже ретельно перевіряти правильність заповнення всіх полів, наявність документів. Адже в разі будь-якої помилки чи невідповідності в реєстрації ТОВ відмовлять. Якщо заява прийнята та оброблена успішно, компанію зареєструють впродовж 3-5 днів. Дані з’являться в ЄДР – виписка з реєстру є підтвердженням легальної роботи ТОВ.
Бухгалтерія та фінансовий облік
Перше питання, якому приділяють увагу відразу після реєстрації – це ведення бухгалтерії ТОВ. Облік в компанії повинен здійснюватися в чіткій відповідності до законодавчих вимог. Крім розробки первинних документів для супроводу кожної операції, звітування до ДПС і своєчасного перерахунку податків, у ТОВ ще завжди є кадровий облік.
Створення кадрової документації для супроводу трудових відносин – складне завдання, виконати яке без спеціальних знань неможливо. А ще якщо в компанії працюють військовозобов’язані, то ведеться і військовий облік. Тому бухоблік ТОВ передають виключно бухгалтеру – в штаті чи на аутсорсі.
Аутсорсинг бухгалтерії є більш вдалим вибором, що суттєво знижує витрати, дає низку гарантій і водночас не потребує постійного залучення клієнта в процес. Послуги аутсорсингової компанії обходяться зазвичай на 25-35% менше, ніж оплата роботи бухгалтера в штаті та адмінвитрати. Якість виконання завдань гарантована договором. А всі поточні питання вирішує компанія, яка надає послуги на умовах аутсорсингу.
Крім ведення бухгалтерії, також ще на старті варто подбати про фінансовий облік ТОВ, що включає:
- Фіксацію всіх фінансових показників – для вивчення та аналізу.
- Звітність – баланс, відомості про рух коштів, прибутки, збитки.
- Прогнозування та бюджетування.
- Прорахунок собівартості проєктів, продуктів, послуг та ін.
Ведення фінансового обліку з перших днів роботи компанії дасть змогу більш ефективно управляти бізнесом, а рішення приймати на підставі фактів, цифр і реальних показників.
Реклама